Word-of-Day-Challenge-Division

~~~~~~~

~~~~~

the action of separating something into parts
or the process of being separated.
~~~~~

If this was a quarter of a pizza, which it is not,

it would cost around $8 for the whole pizza.

However, if the whole pizza had been divided

into eight equal pieces, it would cost

around $16 for the whole pizza.

~~~~~

~~~~~

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s